Wyzwania współczesnego rekrutera

Niewybredne żarty, brak kompetencji, ukrywanie prawdy, selfie w CV… To tylko niektóre sytuacje, z którymi mierzą się rekruterzy. Choć rekrutacje są poważnym procesem, nie brakuje zabawnych lub zadziwiających zachowań kandydatów. Jakie jeszcze sytuacje podczas rekrutacji stają się prawdziwymi wyzwaniami dla rekruterów?

Zbyt wyluzowany kandydat

Zdarza się, że kandydaci mają bardzo luźne i swobodne podejście do rozmowy rekrutacyjnej. Kontrowersyjne poczucie humoru, nieprofesjonalny język czy prezenty na powitanie mogą wywołać mieszane uczucia u rekrutera. Inną sytuacją, która dość często ma miejsce podczas rekrutacji, jest spóźnianie się na spotkania i nieprzygotowanie. Jednak niektórzy kandydaci idą o krok dalej. Od razu zaczynają rozmowę od kwestii finansowych i swoich wydatków, nie wiedząc nawet, czym zajmuje się firma i jakie są wymagania względem pracownika. Dużym wyzwaniem dla rekrutera jest odpowiednia reakcja na wulgaryzmy kandydata. Takie zachowania nie zdarzają się często, jednak osoba rekrutująca zawsze powinna odnosić się z pełnym profesjonalizmem do osoby siedzącej po drugiej stronie.   

Nieprofesjonalne CV

CV jest pierwszym kontaktem kandydata z rekruterem. Jako pierwsze rzuca się w oczy zdjęcie – czasami instagramowe, czasami z wakacji z piwem w ręku. Niektórzy kandydaci chcą wyróżnić się z tłumu prezentując nietypowe CV w formie śmiesznej grafiki czy wideo. O ile w branży kreatywnej takie zabiegi mogą być akceptowane, o tyle w formalnym środowisku mogą wprawić w zdumienie. Nawet jeśli rekruter ma poczucie humoru, nie może przyjąć takiej aplikacji. Forma i styl CV dużo mówią o podejściu kandydata do stanowiska pracy. Częstym zjawiskiem jest wysyłanie takich samych dokumentów aplikacyjnych do wszystkich firm – bez uprzedniego sprawdzenia. Nawet osoby ubiegające się o wyższe stanowiska robią błędy ortograficzne albo nie zmieniają nazwy firmy w nazwie pliku. Nierzadko zdarza się, że kandydat nie pozostawia do siebie żadnych danych kontaktowych, a następnie dzwoni do firmy z pretensją o brak kontaktu.  

Brak odpowiedzi na pytania

Jeden kandydat może mówić bez końca o swoim życiu, inny nie umie udzielić odpowiedzi nawet na najprostsze pytanie. Doświadczony rekruter potrafi odpowiednio pokierować rozmową, jednak problem zaczyna się wtedy, kiedy osoba aplikująca przestaje aktywnie słuchać. Potencjalny pracownik może odpowiadać wcześniej przygotowanymi formułkami i nie na temat. W takiej sytuacji osoba rekrutująca nie dowie się niczego, co ją interesuje i zwyczajnie odrzuci kandydaturę.

Szczerość vs nietakt

Osoby prowadzące rekrutacje chyba nic już nie dziwi. Niektóre sytuacje są na porządku dziennym. Przykładowo, kandydat mówi wprost, że nie ma żadnej alternatywy zatrudnienia i są gorsze firmy na rynku. Niektóre osoby w rzeczywistości nie są zainteresowane pracą, a chcą jedynie porozmawiać o perspektywach zawodowych w danej branży. Co prawda, szczerość jest bardzo pożądana podczas rozmowy z rekruterem, jednak należy odróżnić ją od bezczelności. Coraz więcej firm daje możliwość pracy zdalnej, a kandydaci chętnie to wykorzystują – na różne sposoby. Niektóre osoby mówią wprost, że mimo przewidzianych ośmiu godzin pracy, będą pracować cztery, dzięki czemu poświęcą więcej czasu na przyjemności. Potrafią również ukrywać, że są zatrudnieni w innej firmie, ale zdążą wykonać swoje obowiązki w kilka godzin w ciągu dnia.  

Brak wymaganych kompetencji

Płynna znajomość dwóch języków, praca na stanowisku kierowniczym, posiadanie dyplomu uczelni wyższej, a nawet kilkuletnie doświadczenie w zagranicznej firmie – takie nieprawdziwe informacje mogą znaleźć rekruterzy w CV kandydatów. Niektórzy wprost odpowiadają, że skłamali, żeby przyjść na rozmowę o pracę, a inni do końca utrzymują swoją wersję, nie potrafiąc określić co studiowali. Takie informacje da się szybko zweryfikować, jednak czasem okazuje się na ostatnim etapie rekrutacji, że kandydat nie potrafi obsługiwać excela, chociaż ta umiejętność jest wymagana.  

Kariera współczesnego rekrutera  

Praca rekrutera może być pełna humoru, satysfakcjonująca, ale także nieprzewidywalna. Osoby, które planują podjęcie pracy w branży HR powinny być przygotowane na różne sytuacje. Bardzo ważne jest wykształcenie kluczowych kompetencji twardych i miękkich, które dadzą przepustkę do rozwoju zawodowego. Jako uczelnia biznesowa wyposażamy studentów w kompleksową wiedzę i umiejętności potrzebne do realizacji procesów rekrutacyjnych. Oferujemy kandydatom unikalne studia podyplomowe Akademia Rekrutera, które dają możliwość budowania kluczowych kompetencji i rozwoju umiejętności negocjacyjnych, a także poznania narzędzi rekrutacyjnych i metod selekcji pracowników. Absolwenci zostaną kompleksowo przygotowani do realizacji procesów rekrutacyjnych zgodnie z wymaganiami współczesnego rynku HR.

 

Czytaj także