Energy for a new world – Research Center

Energy for a new world – Research Center

Interdyscyplinarne Centrum Badawcze nad transformacją energetyczną „Energy for a new world” – Reaserch Center będzie skupione na prowadzeniu prac badawczych oraz prac naukowych dotyczące m.in.: 
- rozwiązań, które przyspieszą transformację energetyczną i umożliwią osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych i zmniejszeniem wpływu na środowisko naturalne;
- rozwiązań prawnych umożliwiających bezpieczną transformację energetyczną;
- potrzeby i kierunków transformacji energetycznej.

Ponadto głównym zadaniem Centrum jest organizowanie różnych inicjatyw naukowych, dotyczących interdyscyplinarnych badań naukowych, prowadzenia konferencji, seminariów oraz spotkań poświęconych energetyce, a także badań z zakresu transformacji energetycznej.

Najnowsze publikacje

Połączenie wyzwań krótkookresowych związanych z recesją, inflacją i niedoborami energii i długookresowych – uodpornienia gospodarki na zewnętrzne szoki – to najtrudniejsze wyzwanie dla decydentów i jednocześnie największa szansa dla Polski.

Obserwowany obecnie wzrost dynamiki cen ma swoją specyfikę. W przeciwieństwie do typowej presji inflacyjnej, która jest skutkiem przegrzania gospodarki (presja popytowa), tym razem inflacja ma charakter głównie podażowy. Jest ona w znacznej części konsekwencją wychodzenia światowej gospodarki z pandemii, która doprowadziła do przerwania światowych łańcuchów dostawczych, w efekcie czego wzrosły ceny wielu kluczowych usług i towarów: od frachtu morskiego poprzez żywność i stal, a na półprzewodnikach kończąc.

Czytaj cały artykuł: https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art37377851-kurtyka-tomkewicz-oszczedzanie-energii-jest-dzis-najbardziej-efektywne

To, co się dzieje od początku roku 2022 na rynku energii, zdecydowanie można nazwać sytuacją kryzysową.

Wydatki na energię w krajach OECD sięgnęły w zeszłym roku 17,7 proc. PKB (w 2021 r. było 9,9 proc.) – taki poziom wcześniej obserwowaliśmy w czasie kryzysu naftowego na początku lat 80. XX w. – 17,8 proc. PKB w roku 1981. Bezpośrednią przyczyną gwałtownego wzrostu kosztów energii była agresja Rosji na Ukrainę i sankcje gospodarcze, które zostały nałożone na Rosję, będącą bardzo dużym dostawcą surowców energetycznych – ropy, gazu ziemnego i węgla. Należy jednak także wskazać wiele uwarunkowań, które sprawiły, że kryzys energetyczny miał i wciąż ma tak duży wymiar.

Czytaj cały artykuł: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8717446,kryzys-energetyczny-wyzwanie-szansa-na-stabilniejsza-i-czystsza-gospodarke.html

Zapraszamy do kontaktu
Energy for a new world – Research Center