Action learning, czyli as w rękawie dobrego lidera

W dzisiejszym nieustannie zmieniającym się środowisku biznesowym, liderzy organizacji muszą być elastyczni, kreatywni i gotowi na ciągły rozwój. W odpowiedzi na te wymagania, pojawiło się innowacyjne podejście do szkoleń i rozwoju kadr zarządzających, czyli action learning. Na czym dokładnie polega to podejście?

Action learning, czyli as w rękawie dobrego lidera

Na czym polega action learning?

Action Learning to więcej niż tylko kolejna metoda szkoleniowa – to filozofia rozwoju kompetencji poprzez praktyczne doświadczenia. W centrum tego podejścia leży przekonanie, że najlepszym sposobem na rozwój jest nauka przez działanie. Managerowie biorą udział w projektach, które są kluczowe dla organizacji, jednocześnie zdobywając nowe umiejętności i wiedzę. W trakcie sesji action learning definiuje się konkretny problem biznesowy, nad którym uczestnicy będą pracować. To może być wyzwanie związane z zarządzaniem zespołem, optymalizacją procesów, czy też strategią rozwoju. Podstawą tego procesu jest praca w zespołach – małych grupach ludzi o różnych umiejętnościach i perspektywach, które wspólnie pracują nad danym problemem. Różnorodność w zakresie poziomu doświadczenia, wiedzy i kompetencji uczestników generuje innowacyjne pomysły i rozwiązania. Ważnym elementem sesji jest zadawanie serii odpowiednich pytań, czyli „Kto…? Co…? Kiedy…? Gdzie…? Jak dużo…?”. Dzięki temu moderator może skutecznie pobudzić uczestników do dyskusji.

Warto pamiętać, że współpraca staje się nie tylko środkiem do osiągnięcia celu, ale również platformą do wymiany doświadczeń i perspektyw, co przyspiesza proces uczenia się. Po zakończeniu projektu, uczestnicy spotykają się, by przeanalizować rezultaty, wyciągnąć wnioski z doświadczeń, a także zidentyfikować obszary warte poprawy. Podejście opiera się na refleksji nad działaniami i pozwala liderom na rozwój umiejętności samorefleksji, co jest kluczowe dla osobistego i zawodowego rozwoju. Action learning wprowadza proces ciągłego doskonalenia, gdzie liderzy uczą się nie tylko od trenerów, ale także od siebie nawzajem. Zasada ta podkreśla, że liderstwo nie jest jednostanowiskową rolą, ale wspólnym wysiłkiem całego zespołu.

Przebieg spotkania

Szkolenie action learning to zintegrowany proces, który angażuje liderów w praktyczne działania, rozwija ich umiejętności współpracy w zespołach, a także kształtuje ich zdolność do analitycznego myślenia i refleksji. A jak konkretnie wygląda przebieg spotkania w action learning?

• Zdefiniowanie problemu

Pierwszym kluczowym etapem jest zdefiniowanie konkretnego problemu biznesowego, nad którym uczestnicy będą pracować. To nie jest abstrakcyjne zadanie, lecz rzeczywiste wyzwanie, który stawia przed nimi organizacja. W ten sposób uczestnicy są zaangażowani nie tylko teoretycznie, ale również emocjonalnie, co zwiększa ich zaangażowanie w proces rozwoju.

• Opracowanie strategii

Kolejnym krokiem jest analiza problemu i określenie planu działań. Liderzy używają swojej wiedzy i doświadczenia, by opracować strategie, które mogą przynieść pozytywne zmiany w organizacji. Proces ten stawia na rozwój umiejętności analitycznych i kreatywnego myślenia, kluczowych dla efektywnego zarządzania.

• Implementacja pomysłów

Implementacja rozwiązań w praktyce to moment prawdy. To tu teoria spotyka się z rzeczywistością, a liderzy mają okazję przetestować swoje pomysły w realnych warunkach. Na tym etapie pojawia się nie tylko możliwość sukcesu, ale także ryzyko popełnienia błędów, co stwarza szansę na naukę z doświadczeń.

• Refleksja i analiza efektów

Ostatnim, ale równie istotnym elementem, jest refleksja i wnioski. Po zakończeniu implementacji, zespoły spotykają się, by przeanalizować rezultaty, wyciągnąć wnioski z doświadczeń, a także zidentyfikować, co można było zrobić lepiej. Ten proces refleksji nie tylko dostarcza konkretnych nauk, ale również rozwija umiejętność managerów do zdobywania wniosków z własnych działań.

Action learning w praktyce

Action learning to rewolucyjne narzędzie rozwoju liderów w biznesie. Podejście nie tylko dostarcza managerom konkretnych umiejętności, ale także kształtuje ich postawę, ucząc ich elastyczności, innowacyjności i zdolności do ciągłego rozwoju. Osoby, które chcą wyjść poza utarte schematy i poszukują nowych form rozwoju zapraszamy do udziału w innowacyjnym szkoleniu Action learning – kreatywne rozwiązywanie problemów indywidualnych, zespołowych i organizacyjnych. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, dzięki czemu każdy będzie mógł wejść w rolę osoby definiującej problem, uczestnika sesji, obserwatora sesji oraz coacha action learning. Na szkoleniu kładziemy nacisk zarówno na teorię, jak i praktykę, które mają na celu poszerzanie perspektywy, pobudzanie kreatywności oraz trening nowo nabytych umiejętności. Program edukacyjny kierowany jest do managerów, innowatorów, liderów HR, coachów, właścicieli firm oraz wszystkich osób, które oczekują natychmiastowych efektów w postaci innowacyjnych pomysłów.