Czym kierować się przy wyborze studiów?

Stojąc przed wyborem studiów każdy ma pewne wątpliwości i obawy. To ważny życiowy krok, który determinuje kilka następnych lat życia. Wbrew pozorom nie ma dobrych i złych decyzji. Istnieją jedynie dylematy i konsekwencje wyborów. Jednak istnieje kilka czynników, którymi warto kierować się przy wyborze uczelni i kierunku studiów.  

Zainteresowania i pasje

Zainteresowania są jednym z najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze studiów. Aplikując na kierunek zgodny z pasjami, masz większą szansę na utrzymanie wysokiego poziomu motywacji i zaangażowania, tym samym otwierając drzwi do różnych ścieżek kariery. Gdy wykonujesz pracę, która jest zgodna z Twoimi zainteresowaniami, prawdopodobieństwo, że będziesz czerpać radość i spełnienie z wykonywanych zadań jest znacznie większe. Zainteresowania mogą zmieniać się wraz z upływem czasu, dlatego bądź otwarty na różne możliwości.

Osoby, które nie mają planu na karierę i konkretnych zainteresowań powinny w pierwszej kolejności zastanowić się, czego nie chcą robić w życiu, a następnie, jak wyobrażają swoją przyszłość. Dobrym narzędziem w podejmowaniu decyzji jest analiza SWOT, czyli metoda oceny potencjału uwzględniająca cztery elementy – Strengths, Weaknesses, Opportunities i Threats. Choć narzędzie jest głównie wykorzystywane w biznesie, możesz je również zastosować do strategii rozwoju zawodowego. Dzięki analizie SWOT będziesz mieć możliwość spojrzenia na siebie z dystansem. Zdefiniuj swoje mocne strony i atuty, zastanów się nad słabościami, które wymagają poprawy, określ swoje szanse, czyli zewnętrzne czynniki, dające możliwość rozwoju, a na koniec zrób listę zagrożeń, czyli elementów, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na karierę zawodową.  

Możliwości, jakie oferuje uczelnia

Uczelnia powinna przede wszystkim dawać studentom duże możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Studia nie są celem samym sobą, a drogą, którą należy pokonać. Zastanawiając się nad wyborem uczelni, warto spróbować przewidzieć przyszłość, a nie kierować się tym, co jest tu i teraz. Co to oznacza? Środowisko biznesowe jest niezwykle dynamiczne. Uczelnia powinna przygotowywać studentów na zmiany i przyszłe trendy. Wykładowcy muszą rozumieć świat biznesu oraz stawiać na praktyczne aspekty w swoich programach, a nie wiedzę książkową sprzed kilku lat. Dobra uczelnia daje mocną ekspozycję na nowoczesny biznes, zapewniając nie tylko odpowiednie wykształcenie teoretyczne, ale również praktyczne, które jest niezwykle ważne dla rozwoju kariery zawodowej.

Możesz również sprawdzić, co poza samymi studiami oferuje uczelnia. W biznesie nazywa się to wartością dodaną. Warto pójść na dni otwarte, poznać klimat uczelni i dowiedzieć się, czy daje przestrzeń do rozwoju i networkingu. Są to czynniki, które mogą być ważniejsze niż sama nauka na wykładach. Obracanie się w środowisku biznesowym daje szansę na poznanie przyszłych pracodawców czy założenie własnego startupu. Równie pomocne będą możliwości wyjazdów zagranicznych, które pomogą poznać środowisko międzynarodowe. Jednak należy pamiętać, że kilkuletnia nauka na zagranicznych uczelniach może sprawić, że studenci będą oderwani od networkingu. Lepiej zdecydować się na krótszy np. półroczny wyjazd, co jednocześnie pozwoli inaczej spojrzeć na biznes, jak i podtrzymać kontakty w Polsce.

Opinie i ranking uczelni

Wybierając uczelnię, dowiedz się, czy daje szerokie perspektywy rozwoju i spełnia Twoje oczekiwania. Warto poznać opinię zaufanych osób, które przedstawią plusy i minusy danych studiów. Jednocześnie nie należy ulegać biernie osobom z zewnątrz. Zdarza się, że niektórzy podejmują decyzję pod presją rodziców, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Może się okazać, że zmarnowałeś kilka lat i będziesz chciał wrócić do poprzedniej koncepcji. Punktem wyjścia jest ustalenie strategii i opracowanie planu B. Jednak życie pisze różne scenariusze, dlatego warto wciąż szukać okazji i nie zamykać się na różne możliwości. Wbrew pozorom ranking uczelni wyższych nie powinien być wyznacznikiem decyzji. W nim znajdują się mierzalne wskaźniki, które oczywiście są istotne, ale nie najważniejsze. Liczy się również jakość kształcenia, perspektywy, możliwości oraz klimat uczelni, które nie są mierzalne.   

Podsumowanie

Decyzja o swojej przyszłej karierze zawodowej nie jest prosta. Wiele młodych osób nie wie, czym chce zajmować się w przyszłości. W pierwszej kolejności zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoją karierę zawodową za kilka lat. Czy chcesz pracować w międzynarodowej korporacji? Uważasz, że lepiej odnajdziesz się w małej, kreatywnej firmie? A może wolisz stworzyć innowacyjny startup? Dopiero następnym krokiem jest poznanie opinii studentów i absolwentów danego kierunku. Możesz sprawdzić, czym zajmują się obecnie i jak potoczyła się ich kariera zawodowa. W dalszej kolejności dowiedz się, jakie możliwości oferuje uczelnia np. dyplom rozpoznawalny na świecie, akredytacje, stypendia, wyjazdy zagraniczne, staże czy wolontariaty. Na samym końcu możesz przejrzeć rankingi uczelni, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że dokonałeś dobrego wyboru.  

Czytaj także