Najważniejsze trendy w sektorze FinTech, które zrewolucjonizują rynek pracy

Pojęcie FinTech (Financial Technology) odnosi się do innowacyjnych technologii w sektorze finansowym. Firmy działające w obszarze FinTech oferują swoim klientom nowoczesne narzędzia umożliwiające zarządzanie finansami za pośrednictwem internetu. Zakres usług cyfrowych jest bardzo szeroki – począwszy od płatności mobilnych, przez wsparcie w zarządzaniu finansami, kończąc na udzielaniu pożyczek online. Jakie kierunki rozwoju obiorą firmy zajmujące się szeroko pojętym Fintechem?

Nowe technologie a oczekiwania klientów

W ciągu ostatnich kilku lat firmy oferujące klientom intuicyjne i proste rozwiązania niezwykle szybko zwiększyły swoje udziały w rynku. Konsumenci nigdy wcześniej w tak dużym stopniu nie opierali się na nowych technologiach. Dotyczy to zarówno codziennych operacji bankowych, interakcji czy procesu komunikacji z firmami. Rynek usług finansowych napędzany jest w głównej mierze przez klientów, a nie przedsiębiorstwa. Zachowania konsumentów tworzą nowe wyzwania dla rynku usług finansowych. Przedsiębiorstwa działające w branży FinTech nastawione są przede wszystkim na przystępną i skuteczną formę komunikacji z klientami oraz doskonale opracowaną strategię User Experience (doświadczenie klienta). W efekcie są w stanie elastycznie dostosowywać ofertę do potrzeb konsumentów oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Ma to związek z coraz częstszym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz Big Data. Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach sektor FinTech będzie doświadczał stałego wzrostu we wszystkich obszarach działalności. Polska plasuje się wysoko w rankingach obejmujących innowacje w obszarze finansów. Jest to powiązane ze zmianą zachowań i oczekiwań polskich konsumentów, którzy cenią swój czas i komfort. Jakie jeszcze możliwości otwierają przed klientami firmy z sektora FinTech?  

Doradcy w postaci botów

Branża FinTech dotyczy przede wszystkim ekspertów w dziedzinie technologii finansowych. Sektor jest skupiony wokół aplikacji, oprogramowania oraz narzędzi automatyzujących wszelkie operacje finansowe. Jednak w rzeczywistości większość osób ma do czynienia z technologią praktycznie na co dzień. Jedną z nich są doradcy-boty, czyli wirtualni asystenci, którzy potrafią dostarczać klientom spersonalizowane oferty w oparciu o silniki rekomendacji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się chatboty, które analizują zapytania klientów, dostarczają informacji o ofercie, a nawet podejmują decyzje związane z przyznaniem np. zwrotu środków na konto. Wszystko za sprawą rozwoju AI oraz uczenia maszynowego. Boty potrafią dostarczać klientom wrażenia przypominające rozmowę z realnym konsultantem. Dzięki automatyzacji procesów, firmy mogą zapewnić użytkownikom profesjonalne wsparcie przez całą dobę.  

Technologia blockchain w sektorze bankowym

Zmiany w regulacjach bankowych, silna konkurencja na rynku oraz rosnące wymagania klientów wymuszają na instytucjach bankowych wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich jest blockchain (łańcuch bloków), który służy do przesyłania i przechowywania danych o transakcjach internetowych. Informacje są ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych – każdy z nich zawiera informację o liczbie transakcji, a po nasyceniu jednego bloku tworzy się kolejny. Bloki połączone są w łańcuch, a każdy kolejny element zależy od poprzedniego. Najprościej mówiąc, technologia blockchain to internetowa księga transakcji, która jest odpowiedzialna za rejestrowanie listy transakcji dokonywanych w sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest możliwa modyfikacja czy usunięcie danych. Technologia może w znaczący sposób wpłynąć na funkcjonowanie instytucji finansowych (np. kupno i sprzedaż walut lub kryptowalut). Blockchain służy nie tylko obracaniu kryptowalutami, ale również może być stosowany do płatności zagranicznych czy bezpiecznego udostępniania innym użytkownikom poufnych danych.  

Embedded finance

Embedded finance to najprościej mówiąc oferowanie klientom produktów bankowych czy ubezpieczeniowych w ramach ekosystemu. Dotyczy to podmiotów, których główna działalność nie była do tej pory związana z usługami finansowymi. Przykładem może być Allegro Pay, które daje możliwość odroczenia płatności za zakupy na platformie. Dostępne systemy pożyczkowe pozwalają na proste wnioskowanie o pożyczkę i realizację transakcji w trakcie dokonywania zakupu. Innym przykładem „zaszytej” bankowości jest oferta Glovo. Firma wprowadziła rozwiązanie, które daje możliwość zbudowania własnego portfela połączonego z kartą debetową. Dzięki temu kurierzy mają możliwość otrzymania wynagrodzenia prosto do swojego elektronicznego portfela. Integracja rozwiązań finansowych to dla instytucji finansowych bardzo perspektywiczne źródło generowania przychodów. Jednocześnie klienci otrzymują lepsze doświadczenia zakupowe, co z kolei przekłada się na większą lojalność względem firmy.

Zapotrzebowanie na specjalistów z sektora FinTech

Przedstawione technologie to nie wizja przyszłości, ale rozwiązania, z których korzystamy na co dzień. Wszystko wskazuje na to, że będą w dalszym ciągu dynamicznie się rozwijać i zostaną z nami na dłużej. Za innowacyjnymi trendami idą miejsca pracy dla specjalistów, głównie  dla programistów, deweloperów aplikacji mobilnych i analityków Big Data. Jednak osoby spoza branży IT nie będą na straconej pozycji. FinTech jest niezwykle perspektywicznym sektorem, dlatego warto podążać za rozwijającymi się trendami. Dla osób, które chcą uczestniczyć w transformacji sektora finansowego przygotowaliśmy innowacyjny program studiów podyplomowych.

Fintech a nowe trendy w sektorze finansowym – studia podyplomowe

Studia podyplomowe Fintech a nowe trendy w sektorze finansowym skierowane są w szczególności do przedstawicieli Fintechów oraz tradycyjnych instytucji finansowych, które chcą wprowadzić strategię digitalizacyjną w organizacji. Uczestnikami mogą być również przedstawiciele innych grup zawodowych, np. managerowie, informatycy, ekonomiści czy prawnicy. Uczestnicy poznają trendy rynkowe w branży finansowej, innowacje w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji i blockchain, a także modele biznesowe we współpracy instytucji finansowych z Fintechami.  

Osoby zainteresowane innowacyjnymi technologiami, w tym wykorzystaniem potencjału sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy Big Data, zapraszamy do zapoznania się z innymi kierunkami studiów. W szczególności polecamy:  

Czytaj także