Doradca biznesowy – zapotrzebowanie na ekspertów i perspektywy zawodowe

W ostatnich latach możemy zauważyć wzrost zapotrzebowania na usługi konsultantów i doradców biznesowych. Wynika to przede wszystkim z dynamicznie postępujących zmian w otoczeniu rynkowym. Rozwój technologii, wzrost konkurencji czy nowe regulacje prawne, mogą wymagać nowego podejścia w kwestii prowadzenia biznesu.  

Specjalizacje i zakres usług doradców biznesowych

Doradcy biznesowi często specjalizują się w określonych dziedzinach, dzięki czemu mogą zapewnić swoim klientom jeszcze bardziej profesjonalne usługi. Jednym z głównych obszarów, na którym skupiają się eksperci jest strategia biznesowa. Rolą doradcy w tym zakresie jest między innymi pomoc w identyfikacji celów strategicznych, analizie otoczenia biznesowego, opracowaniu strategii, takich jak strategie wejścia na rynek, strategie rozwoju produktów, strategie zmiany biznesowej, strategie wzrostu czy restrukturyzacji. Doradca biznesowy specjalizujący się w tej dziedzinie może pomóc w zarządzaniu wdrożeniem strategii, ocenie jej skuteczności i wprowadzaniu zmian, które są potrzebne do osiągnięcia celów.  

W zależności od doświadczenia, umiejętności i zapotrzebowania, eksperci mogą zdecydować się na różne specjalizacje. Jedną z nich jest zarządzanie zmianą, która sprowadza się do działań mających na celu wdrożenie konkretnych transformacji np. poszczególnych procesów, struktury organizacyjnej czy kultury korporacyjnej. Do popularnych obszarów zawodowych doradców należy również zarządzanie projektami. Eksperci specjalizujący się w tej dziedzinie pomagają firmom w planowaniu projektów, nadzorze nad realizacją projektów czy kontrolą kosztów. Osoby posiadające wykształcenie kierunkowe lub wiedzę popartą kształceniem nieformalnym mogą również zdecydować się na doradztwo w ściśle określonych branżach, takich jak marketing, sprzedaż, IT, zarządzenie zasobami ludzkimi, finanse i rachunkowość.  

Rola ekspertów w przedsiębiorstwie

Doradcy biznesowi oferują pracodawcom pomoc w osiągnięciu celów biznesowych, identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów oraz poprawie wydajności działalności firmy. W tym celu mogą wykorzystywać różne metodologie, narzędzia i techniki zarządzania projektem. Należą do nich między innymi:

  • analiza danych, która obejmuje gromadzenie i analizowanie danych dotyczących procesów biznesowych m.in. cyklu, jakości, efektywności i kosztów projektów,
  • techniki rozwiązywania problemów, takie jak analiza przyczyn i skutków, drzewa decyzyjne, matryce priorytetów i analiza SWOT,
  • mapowanie procesów biznesowych w celu zrozumienia procesów biznesowych i identyfikacji obszarów wymagających ulepszeń,
  • technologie automatyzacji procesów biznesowych, m.in. oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi (BPM) w celu usprawnienia procesów biznesowych i zwiększenia efektywność działań,
  • projektowanie eksperymentów, czyli metoda badawcza wykorzystywana do badania wpływu zmian na procesy biznesowe i testowania rozwiązań przed ich wdrożeniem.

To tylko wybrane metody i narzędzia, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji biznesowych, identyfikacji problemów i dostępnych rozwiązań. Stosowane praktyki pozwalają na jeszcze bardziej efektywne zarządzanie zmianą w organizacji oraz przeprowadzenie procesu doradczego.

Jak doradca biznesowy może rozwijać swoje kompetencje?

Polityka kadrowa oraz wdrażanie ustandaryzowanych procesów w firmach powodują zwiększone zapotrzebowanie na outsourcing i usługi zewnętrznych doradców biznesowych. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie pozaetatowe specjalistów, szczególnie z zakresu zarządzania, zasobów ludzkich, IT, marketingu, sprzedaży czy finansów. Wymagania stawiane przed doradcami biznesowymi są wysokie, dlatego osoby zainteresowane tą profesją muszą posiadać odpowiednie kompetencje i doświadczenie, aby spełniać oczekiwania swoich klientów lub pracodawców. Mogą to osiągnąć zarówno na drodze formalnego, jak i nieformalnego kształcenia.  

Jedną z możliwości rozwoju zawodowego jest udział w profesjonalnych kursach i szkoleniach. Osoby pragnące doskonalić swoje umiejętności i nabyć nowe kompetencje w zakresie doradztwa biznesowego zapraszamy do udziału w kursie Szkoła profesjonalnych ekspertów biznesowych. Program edukacyjny polecany jest w szczególności managerom, doradcom biznesowym, konsultantom i wszystkim osobom, które chcą poznać i rozwijać warsztat stosowany przez najlepszych ekspertów. Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy, umiejętności oraz poznanie najlepszych praktyk i narzędzi, które mogą okazać się niezbędne w codziennej pracy. Uczestnicy zajęć nabędą twarde i miękkie kompetencje, pozwalające na efektywną realizację projektów doradczych i wdrożeniowych.

Uczestnicy szkolenia mają możliwość nie tylko pozyskać unikalna wiedzę, nabyć kompetencje twarde i miękkie, ale również rozwijać swoją markę osobistą i znaleźć różnorodne projekty. Jako uczelnia biznesowa podjęliśmy współpracę z platformą Redegate.com, która łączy firmy z ekspertami w swojej branży. Doradcy biznesowi mają szansę zyskać nowe możliwości rozwoju zawodowego i rozwinąć własny kanał sprzedaży. Za platformą stoją najlepsi specjaliści, którzy posiadają ogromne doświadczenie w projektach, co pozwala optymalnie dopasować kompetencje do wymagań klientów.

Czytaj także